دوشنبه 4 تير 1403En
اخبار بانکی و اقتصادی
در دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با همتای قرقیزستانی خود، طرفین بر توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور در زمینه مبادلات پایاپای و مبادله مالی و عقود اسلامی تاکید کردند.

پیشنهاد وزیر اقتصاد کشورمان برای تاسیس شرکت مشترک بیمه و بیمه اتکایی برای حمایت از تجارت بین دو کشور با استقبال وزیر اقتصاد قرقیزستان مواجه شد.

ادامه
اظهارات وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانکها (دولتی و خصوصی شده)

برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی از جمله موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم و جزء برنامه هایی بوده است که برای اداره وزارت اقتصاد ارایه دادم/ از اهداف اصلی مد نظر در راه اندازی (سامانه اموال مازاد بانک ها) ایجاد شفافیت است/ راه اندازی سامانه اموال مازاد بانکها گامی بزرگ برای آزادسازی منابع بانکها جهت اعطای تسهیلات بیشتر به بخش های اقتصادی در جهت رونق بخشی به تولید است/ بانک ها تلاش می کنند تا به تملیک دارایی ها متوسل نشوند, چرا که به نفع آنهاست که این منابع مجددا در چرخه تسهیلات دهی قرار گیرد/ این موضوع که بانک ها کاری می کنند که دارایی ها را تملیک کنند به هیچ وجه صحت ندارد/ این سامانه برای همه دارایی های مازاد بانک ها نیست، بلکه بالغ بر 17 هزار میلیارد تومان املاک و دارایی های(ملکی ) و (تملیکی) آنها را شامل می شود و شامل سهام مازاد نیست/ حتی یک ریال از درآمد ناشی از واگذاری اموال مازاد بانک ها به خزانه دولت واریز نمی شود و تمام منابع آزاد شده از این محل، به خود بانک های عامل برای به جریان افتادن منابع برای ایجاد رونق تولید در کشور تعلق دارد.

ادامه
سخنان وزیر امور اقتصادی و دارایی، در دومین نشست هم اندیشی صاحب نظران جوان اقتصادی با موضوع"بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید"

استفاده از ظرفیت های جوانان نخبه کشور در حوزه های سیاست گذاری و مسئولیت های اجرایی، مورد تاکید است و آنان باید در مسیر تحول و پیشرفت کشور نقش آفرین باشند/ حرکت در مسیر حل مشکلات اقتصادی با دستمایه تحقیق و پژوهش و ریسک پذیری و شجاعت در تصمیم گیری و انجام مسئولیت های اجرایی از شاخصه های نسل جوان است/ راه اندازی"شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصادی" اقدامی در راستای بکارگیری ظرفیت جوانان نوآور، خلاق و مبتکر و صاحب نظران جوان اقتصادی است/ علاوه بر"کوچک کردن دولت" و"مولد سازی دارایی های دولت"،"خروج دولت از بنگاه داری" و"تحقق اقتصاد هوشمند" موضوعاتی است که باید در دستور کار جلسات آتی هم اندیشی با صاحبنظران و نخبگان جوان اقتصادی قرار گیرد/ اقتصاد هوشمند، صورت متکامل مفاهیم مطرح شده در زمینه اقتصاد دیجیتال است که به کاهش ارتباط چهره به چهره، شفافیت فرآیندها و در نتیجه کاهش و حذف فساد منجر می شود.

ادامه
وزیر اقتصاد در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران عنوان کرد؛

فعالان حوزه ICT طلایه داران اقتصاد هوشمند هستند/ اقتصاد هوشمند مبتنی بر استفاده از توانمندیهای نیروی انسانی تحصیل کرده و متخصص داخل کشور است/ با استقرار اقتصاد هوشمند می توان به رشد اقتصادی کشور شتاب بخشید.

ادامه
وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گو با رادیو اقتصاد

تغییر روش واگذاری و گام جدید دولت در واگذاری شرکت های دولتی در هفته آینده رونمایی می شود/ نمی توان در شرایط تحریم، انتظار تحقق اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه، مثل میانگین رشد هشت درصدی اقتصاد و نرخ بیکاری تک رقمی و ... را از دولت داشت/ خوشبختانه الان در شرایطی هستیم که تقریبا شرایط پایداری را در بازار های ارز، سکه و کالا شاهد هستیم/ رشد اقتصادی غیر نفتی کشور بر اساس برآوردهای موجود در شش ماهه اول امسال، مثبت بوده و امیدواریم تا پایان سال نیز ادامه دار باشد.

ادامه
دکتر دژپسند در جلسه هم اندیشی اعضای هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان های تابعه تأکید کرد

تنها راه مبارزه اصولی با فساد، شفافیت و ایجاد اتاق شیشه ای، الکترونیکی کردن فرآیند ها و شکل گیری اقتصاد هوشمند است/ تا زمان تحقق کامل اقتصاد هوشمند، حتی یک لحظه نباید در شناسایی فساد و مقابله با بروز علل خارجی آن درنگ کرد.

ادامه
وزیر اقتصاد در نشست هم اندیشی با اساتید و صاحب نظران دانشگاههای شیراز اظهار داشت

از ابتدای دولت یازدهم اتکای بودجه به نفت روند کاهشی داشته است/ حدود یک سوم مالیات دریافت شده در مهر ماه سالجاری از محل وصول مالیات های معوق بوده است/ بهبود فضای کسب و کار نتیجه همکاری قوای سه گانه است/ راه اندازی شبکه تعاملی تحلیلگران جوان اقتصادی، یکی از ظرفیت های جدید وزارت اقتصاد برای بهره گیری از ایده ها و نظرات دانشگاهیان در سراسر کشور است.

ادامه
اظهارات وزیر اقتصاد در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس

سامانه ای برای ارایه اطلاعات دارایی های منجمد قابل واگذاری بانک ها، مصادف با میلاد پیامبر گرامی اسلام رو‌نمایی می شود/ در هفت ماهه امسال، تعداد ۳۰۰ هزار مودی مالیاتی که بیشتر بنگاه های کوچک و متوسط بوده اند، با پرداخت بدهی مالیاتی خود، مشمول بخشش مالیاتی شدند/ با تلاش مردم، بخش خصوصی و دولت، تحریم های ظالمانه آمریکا کارگر نبوده و شکست خورده است/ استان فارس توانمندی های ویژه ای برای برداشتن گام های بزرگ در حوزه اقتصاد دارد.

ادامه
اظهارات وزیر اقتصاد در مراسم افتتاح سومین دوره آموزش تسهیل گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکت

از دیدگاه نظری و در عمل، استراتژی توانمند سازی اقتصادی مردم با ایجاد درآمد پایدار، برای رفع محرومیت، بهتر از حمایت های کالایی و نقدی است/ در صورت استفاده بهینه از استعداد ها و ظرفیت های کشاورزی، معدنی، صنعتی، گردشگری و ... کشور، دیگر تحریم موضوعیت ندارد، زیرا با وضع تحریم‌ ها، این کشور های دیگر هستند که متضرر می شوند/ شواهد نشانگر آن است که اقتصاد کشور روند رو به بهبودی دارد، به نحوی که رشد اقتصادی بدون نفت در بهار امسال ۰.۴ درصد بوده است.

ادامه
وزیر اقتصاد در جلسه هسته اندیشه ورزی اقتصاد هوشمند تاکید کرد:

وجود یک نقشه راه برای دستیابی به اهداف اقتصاد هوشمند الزامی است و باید تعریف جامع و مانعی از اقتصاد هوشمند ارائه شود/ اعضای هسته در این جلسه ، پیش نویس سند اقتصاد هوشمند را از ابعاد ،"اولویت بندی راهبردها"،"تعریف برنامه های اقتصاد هوشمند مبتنی بر اقتضائات کشور"و"در نظر گرفتن ضرورت ها و پیش نیازها" مورد بحث و بررسی قرار دادند.

ادامه
اظهارات وزیر اقتصاد در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی

آمریکا بعد از بد عهدی و خروج از برجام، در روز ۱۳ آبان سال گذشته، سالروز تسخیر لانه جاسوسی، تحریم های ضد ایرانی را اعمال کرد و ادعا نمود جمهوری اسلامی را ظرف مدت سه ماه به زانو در خواهد آورد، که به لطف الهی و‌ با ایستادگی مردم و اقتدار اقتصادی نظام، عملا در این کار ناکام ماند.

ادامه