سه شنبه 16 آذر 1400En
اخبار بانکی و اقتصادی
وزیر اقتصاد به مناسبت ولادت با سعادت دخت نبی اکرم (ص)، بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز زن با حضور در محل کار بانوان همکار این وزارتخانه ، فرا رسیدن این عید بزرگ‌ را به آنها تبرک گفت.

در جریان این دیدار ها که با همراهی تعدادی از معاونان وزیر ، روسای مراکز و مدیران کل و در فضایی صمیمانه انجام شد، بانوان همکار، وزیر اقتصاد را در جریان مسایل،نقطه نظرات و پیشنهاد های خود در رابطه با موضوعات مختلف قرار دادند.

ادامه
اظهارات وزیر اقتصاد در سیزدهمین کنفرانس حسابداران و مدیران مالی و دهمین جایزه ملی مدیریت مالی ایران:

تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در جهت رشد پویا و بدون نوسان، در گرو بهره برداری از ظرفیت های موجود و بهره مندی از مدیریت مالی توانمند، پویا و مجهز به دانش روز است.

ادامه
اظهارات وزیر اقتصاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی با موضوع تشریح عملکرد و دستاوردهای وزارت اقتصاد:

با هدف جلوگیری از رشد نقدینگی، در تنظیم بودجه کل کشور از بانک مرکزی استقراض نکرده ایم بلکه از اوراق مشارکت، اوراق قرضه و سایر ابزار ها استفاده کرده ایم.

ادامه
اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از آخرین دستاوردهای فناورانه بازار سرمایه با محوریت نقشه راه اقتصاد هوشمند:

امروز بازار سرمایه به عنوان کریدور اصلی تامین مالی بنگاه های تولیدی و با ظرفیت بسیار غنی، آمادگی جذب سپرده های خرد و قوام بخشیدن به اقتصاد"مردم بنیان" را دارد و همه باید برای دستیابی به این هدف بسیج شوند.

ادامه
در آستانه چهل‌و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور در حرم امام خمینی (ره) صورت گرفت:

تجدید میثاق معاونان وزیر، مدیران کل، مدیران عامل بانکها، بیمه ها و روسای سازمان های تابعه و کارکنان مجموعه این وزارتخانه با آرمانهای مقدس حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی با حضور دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی

ادامه
اظهارات دکتر دژپسند در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان:

در ده ماهه اول سالجاری، ۴۸ درصد مصارف هزینه ای دولت از محل مالیات پرداخت شده است/ حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب ثبت شده تا نیمه بهمن سال ۱۳۹۸ ، معادل ۴/۵ میلیارد دلار بوده است، این به عنوان رشد ٥٠ درصدی سرمایه گذاری خارجی جلب شده نسبت به مدت مشابه سال قبل است که انتظار می رود با اقداماتی که انجام می شود، جذب اقتصاد گردد./ ٥٤ درصد تسهیلات اعطایی بانک ها در ٩ ماهه اول امسال در راستای .تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی بوده است.

ادامه
اظهارات دکتر دژپسند در نشست خبری با رسانه های گروهی به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر:

به رغم همه تنگناها، درشش ماهه اول امسال شاهد رشد نیم درصدی اقتصاد(بدون نفت)کشور هستیم/ سال گذشته از سوی نظام بانکی ۷۰۰ هزار میلیارد تومان، تسهیلات بانکی پرداخت شده که انتظار می رود این رقم تا انتهای سال جاری به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان نیز برسد/ تاکید وزارت اقتصاد بر واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی و تعاونی در راستای مردمی کردن اقتصاد است/ افزایش 50 درصدی حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب تا نیمه بهمن سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل.

ادامه
اظهارات وزیر اقتصاد در نشست با مدیران ستادی و روسای سازمان های تابعه ومدیران کل امور اقتصادی و دارایی استانها:

همانطور که باید ناظر بر مصارف دولت باشیم، بر منابع درآمدی نیز بر اساس عدالت نظارت کنیم/ دولت در بازار سرمایه نقش هدایت گرایانه دارد نه مداخله جویانه/باید با فعال سازی دارایی های منجمد و کم بازده دولت، آن را به اهرمی برای رشد اقتصادی تبدیل کنیم.

ادامه
اظهارات دکتر دژپسند در دومین همایش و ‌نمایشگاه ملی"اقتصاد دیجیتال، رونق تولید، سامانه هوشمند:پاسخگو"

برای تحقق اهداف سند چشم انداز باید کارکرد های اصلی و تحول بخش اقتصاد را پیدا کرده و راه های میانبر را برای طی مسیر انتخاب کنیم/ اقتصاد هوشمند مسیری بی بدیل برای حل مشکلات وارتقای جایگاه کشور در منطقه است که زود تر باید آن را به سرانجام برسانیم.

ادامه
مصوبات سی و پنجمین نشست هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به ریاست وزیر اقتصاد:

نحوه صدور مجوز سرمایه گذاری خارجی با شرایط و مراحل تعیین شده در درگاه ملی مجوزهای کشور در هیأت تصویب، و مدت زمان صدور مجوز سرمایه گذاری خارجی از ۴۵روز به ۲۲روز کاری( نصف مدت زمان قبل) کاهش یافت.

ادامه
دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی طی پیامی ضمن تبریک روز جهانی گمرک ابراز امیدواری کرد؛

گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال رونق تولید با تحقق کامل گمرک هوشمند در آینده نزدیک، گامی بزرگ‌ در جهت ارتقای سرعت و کیفیت خدمات به ذی‌نفعان خود بویژه تولیدکنندگان و صادرکنندگان بردارد.

ادامه
اظهارات وزیر اقتصاد در دومین نشست هم اندیشی با کارآفرینان جوان حوزه کسب و کار:

لایحه حمایت از سهامداران خرد از سوی وزارت اقتصاد تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است که تصویب آن می تواند تاثیر زیادی در سهولت کسب و کار و بهبود ۲۰ رتبه ای جایگاه ایران در شاخص زیر گروه مربوط داشته باشد.

ادامه
وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان جلسه با نمایندگان‌کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ:به سوالات خبرنگاران

یکسری از کالا‌ها با ثبت سفارش وارد گمرک کشور شده که به دلیل محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت، امکان ترخیص آنها وجود ندارد و این موضوع ربطی به عملکرد گمرک ندارد/ تجمیع کالا و مواد، قبل از اظهارنامه گمرکی، دپو تلقی نمی‌شود، رسوب مواد اولیه، کالای سرمایه‌ای و مصرفی در گمرکات کشور بسیار ناچیز است/ این محدودیت‌ها باعث شده تا ۱۴۰۰ قلم کالا در گمرک باقی بماند و ترخیص نشود، از این تعداد کالا، مهلت برخی از آن‌ها به اتمام رسیده و برخی دیگر جزو کالا‌های لوکس هستند که قابل ترخیص نیستند و در این ارتباط، نامه‌ای به دولت ارسال کردیم تا این دسته از کالا‌ها، حذف، معدوم و یا در قالب اموال تملیکی بفروش برسند/ در این نامه از دولت خواستیم، سایر کالا‌ها از سوی دستگاه‌های مربوطه، بررسی شده و در صورت لزوم به بازار عرضه شوند.

ادامه