سه شنبه 8 خرداد 1403En
ارتباطات برون سازمانی و مشارکت کارکنان و مشتریان

حوزه ارتباطات برون سازمانی و مشارکت کارکنان و مشتریان

حوزه ارتباطات برون سازمانی شامل اقداماتی در خصوص گستردگی و تنوع فعالیت‌های CSR، تعدد و تنوع بازیگران عرصه و امکان توسعه اهرمی فعالیت های مسئولیت اجتماعی می باشد. از جمله موارد مدنظر بانک ملت در این حوزه می توان به تفاهم نامه‌ها و قراردادهای همکاری چندجانبه، عضویت در انجمن‌های فعال، همکاری با چهره‌ های ملی و بین المللی  و شرکت در رویدادها و ... اشاره کرد. حوزه مشارکت کارکنان و مشتریان نیز  به بهره برداری از ظرفیت مشتریان و کارکنان و گستردگی جغرافیایی زیاد می پردازد. هدف از توجه به این حوزه تعریف رویدادهایی بمنظور درگیرسازی کارکنان و مشتریان، تامین منابع مالی و انسانی، طراحی برنامه های مبارزه با فساد اداری و آموزش به کارکنان می باشد. فعالیت های این دو حوزه شامل موارد ذیل می باشد: 

فعالیت های علمی و فرهنگی:

برگزاری جشن ملت کتابخوان و تقدیر از مروجان کتاب کودک:« طرح ملت کتابخوان» یکی از طرح های گسترده حوزه مسئولیت های اجتماعی بانک ملت در زمینه توسعه کتاب و کتابخوانی بود که با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام شد. در جشنی که بمناسبت این طرح در محل مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد از ۵۰ سال تلاش بی وقفه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیر و تشکر به عمل آمد و فعالیت های ذیل انجام و معرفی شدند:
1. ایجاد جایزه ملت کتابخوان برای ترغیب کودکان و خانواده ها به کتابخوانی 
2.اهدای جوایز به منظور قدردانی از کودکان و نوجوانان فوق کتابخوان، طلایه داران کتاب و مروجان کتاب و کتابخوانی
3. طرح تجهیز هزارکتابخانه کانون با ۴۰ هزار جلد کتاب اهدایی بانک ملت
4. تقدیر از قاضی سید قاسم نقی زاده موسوی، رییس شعبه دوم دادگاه کیفری شهرستان گنبد کاووس که در طرحی ابتکاری صدور حکم مطالعه و خرید کتاب را در جرایم سبک با حبس جایگزین نموده بود. این قاضی خوش ذوق با استفاده از ظرفیت قانون مجازات اسلامی در راستای توسعه فرهنگ مطالعه و نیز ترویج اقدامات فرهنگی، مجرمان را به مطالعه و خرید کتاب به جای تحمل حبس محکوم می کند.
بانک ملت بانک دوستدار کتاب: در برنامه جشن ملت کتابخوان از فعالیت های بانک ملت در راستای حمایت و توسعه فرهنگ  کتاب و کتابخوانی تقدیر بعمل آمد و این بانک توسط وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بانک دوستدار کتاب معرفی شد.
مشارکت در دومین دوره«جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب»: دومین جشنواره‌«پایتخت کتاب ایران» که در زمینه ترویج کتابخوانی بود با هدف گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور، پشتیبانی از اقدامات انجام شده و طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتابخوانی و جلب توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با اهمیت کتاب در جامعه، با همکاری بانک ملت و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار ‌شد.
در این برنامه بیش از صدها روستا با طرح ها و ایده های ابتکاری در زمینه ترویج کتابخوانی مشارکت نمودند که پس از بررسی ایده ها توسط هیات داوران در نهایت 11 روستای کشور به عنوان برگزیده روستای فعال در عرصه کتاب و کتاب‌خوانی معرفی و جوایزی از طرف بانک ملت به آنها اهداء گردید. همچنین در مراسم پایانی جشنواره‌های ترویج کتاب بر اساس نتایج این طرح«شهر نیشابور» به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد و بانک ملت مشارکت در احداث کتابخانه عمومی این شهر را در دستور کار دارد. 
برگزاری همایش و نمایش هنر آئینی تعزیه: در این برنامه بانک ملت به منظور حمایت از نمایش تعزیه به عنوان میراث معنوی ثبت شده در یونسکو، همایش و نمایش آئین تعزیه را در سه شب متوالی در ماه صفر سال 1391 شمسی، با همکاری؛ سازمان یونسکو، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگسرای نیاوران توسط یکی از گروه های مطرح تعزیه کشور به اجراء درآورد.
برگزاری همایش صلح و روابط بین الملل  با رویکرد ایرانی- اسلامی: با توجه به اهمیت موضوع صـلح در ارتباطات اجتماعی دنیای امروز، بانک ملت با مشارکت انجمن روابط بین الملل ایران همایش صـلح و روابط بین الملل با رویکرد ایرانی- اسلامی  را برگزار نمود.
- تفاهم نامه بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران: صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق هایی هستند که وظیفه حمایت از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان نوپای کشور را برعهده دارد. صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران بزرگترین و مهمترین صندوق پژوهش و فناوری از میان 18 صندوق موجود کشور می باشد که در زمینه  حمایت از استارت آپ ها و دانش بنیان های نوپا فعالیت های گسترده ای انجام می دهد. بانک ملت در راستای توجه به اقتصاد دانش محور و کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت حمایت از استارت آپ ها و دانش بنیان ها را در دستور کار خود قرار داد. در این راستا بانک در کنار سایر فعالیت های خود در زمینه مزیور در مرحله اول با انعقاد تفاهم نامه با صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران فعالیت دیگری را در کارنامه خود رقم زد تا به این ترتیب با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به حمایت از کسب و کار کشور بپردازد. در ادامه این روند بانک ملت به گسترش حمایت خود از استارت آپ های با سابقه تر از طریق انعقاد تفاهم نامه با صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری اقدام نمود. براساس این تفاهم نامه ها بانک تا 2 سال از کسب و کارهای شال این تفاهم نامه حمایت نموده و با تمایل طرفین این همکاری قابل تمدید می باشد.
مشارکت در راه اندازی باشگاه کسب وکارهای دانش بنیان دانشگاه صنعتی شریف:«باشگاه کسب و کارهای دانش بنیان» در فضایی به مساحت ۳۶۰۰ متر مربع در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف با همکاری بانک ملت و شرکت به پرداخت ملت به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های پرداخت خاورمیانه در تهران احداث و راه اندازی شده است. هدف بانک ملت و شرکت به پرداخت ملت از مشارکت در این پروژه رونق تولید و اقتصاد کشور از طریق ایجاد بستر فعال و پویا در راستای توسعه کسب و کارهای نوپا، ایجاد مرکز رویدادهای فناورانه، 
اهدای کمک های نقدی (بورسیه تحصیلی) به دانشجویان نیازمند به مبلغ 2 میلیارد ریال: در همایش بنیاد حامیان دانشگاه تهران که با  مشارکت بانک ملت و شرکت بیمه ما- شرکت بورسی وابسته به بانک ملت- برگزار شد با هدف حمایت از فعالیت های آموزشی، پژوهشی و دانشجویان نخبه و کارآفرین دانشگاه تهران ، بانک ملت و شرکت بیمه ما تعداد ۱۰۰ نفر از دانشجویان نخبه نیازمند را تحت حمایت و پوشش خود قرار دادند. بر اساس این طرح بانک ماهیانه مبلغ دو میلیون ریال به عنوان کمک هزینه تحصیلی به حساب این دانشجویان واریز نمود و شرکت بیمه ما نیز آنها را تحت پوشش بیمه ای خود قرار داد.
 سامانه مدیریت هزینه کرد اعضای هیات علمی دانشگاه تهران: در ادامه تعاملات بانک ملت و دانشگاه تهران می توان به راه اندازی سامانه« مدیریت هزینه کرد اعضای هیات علمی دانشگاه تهران با استفاده از مدل گرنت و قرارداد طرح های کاربردی» اشاره نمود. این سامانه در دومین نشست سالانه معرفی جدیدترین دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه تهران رونمایی شد. راه اندازی این سامانه باعث سهولت در امر پرداخت به اعضای هیأت علمی، عدم مراجعه حضوری اعضای هیات علمی جهت دریافت چک، انضباط مالی و شفافیت کلی پرداخت های صورت گرفته و دستیابی به اطلاعات هزینه کرد اعضای هیأت علمی شده است. 

سایر اقدامات: 

-حمایت از جشنواره های علمی نظیر جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی دانشگاه امیر کبیر در سال 95 
-حمایت از کنفرانس های علمی به عنوان مثال هفتمین کنفرانس نانو ساختارها دانشگاه صنعتی شریف در سال 96
- ایجاد روابط بین فرهنگی با سفارتخانه های کشورهای خارجی در ایران از طریق گرامیداشت بزرگان فرهنگ و ادب جهان
-بازدید از موزه ها و مراکز فرهنگی توسط کارکنان بانک بمنظور آشنایی بیشتر با موضوعات فرهنگی، ادبی، تاریخی، زیست محیطی و ...
-نشر مشترک مجله های فرهنگی
-نکوداشت بزرگان علم، فرهنگ و هنر و ادبیات کشور
-حمایت از مجلات ادبی ویژه کودکان کشورهای فارسی زبان

فعالیت های بانک در ارتباط با  بهداشت و سلامت

احداث خوابگاه دانشجویی دانشکده پیراپزشکی در استان سمنان: خوابگاه های پیراپزشکی دانشجویی تدبیر(دخترانه) و امید (پسرانه) استان سمنان با مشارکت بانک ملت، دانشگاه علوم پزشکی سمنان و مجمع خیرین سلامت کشور احداث‌شده است. این خوابگاه در زمینی به مساحت ۴۷۰۰ مترمربع و در دو طبقه احداث شده است. خوابگاه دارای 80 اتاق اسکان و 400 نفر ظرفیت در 2 فاز دختران و پسران  می باشد و سهم مشارکت بانک ملت در این پروژه 41 میلیارد ریال بوده است.
تجهیز بیمارستان امام خمینی اسفراین به دستگاه سی تی اسکن: در این برنامه بانک ملت با تامین منابع مالی لازم برای خرید یک دستگاه سی تی اسکن 16 اسلایس توشیبا تنها بیمارستان شهرستان اسفراین استان خراسان شمالی را به این دستگاه مجهز نمود. با تجهیز این بیمارستان به این دستگاه پیشرفته سی تی اسکن علاوه بر جلب رضایتمندی شهروندان اسفراینی و رفع نیاز شهرستان، بسیاری از هزینه های مراجعه بیماران به شهرستان های همجوار برخوردار در داخل و خارج از  استان به طور چشمگیری کاهش یافته است. 
-پروژه 1000 تختخوابی مهدی کلینیک  واقع در مجتمع بیمارستانی امام خمینی: پروژه 1000 تختخوابی مهدی کلینیک به عنوان مجهزترین بیمارستان فوق تخصصی کشور در مساحتی بالغ‌ بر ۱۰۷ هزار مترمربع واقع در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۱۳۹۰ به دست خانواده مرحوم گرامی از خیران بزرگ دانشگاه علوم پزشکی تهران کلید خورد و با صرف هزینه ۱۴۰ میلیارد تومانی با پیشرفت ۳۰ درصدی در سال ۱۳۹۳ به دلیل مشکلات مالی، نیمه‌تمام ماند. در سال 95 بانک ملت در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود در زمینه بهداشت و سلامت جامعه اقدامات حمایتی خود را در خصوص مشارکت در ساخت، تاسیسات و تهیه تجهیزات این بیمارستان آغاز نمود و این پروژه مجددا آغاز به کار کرد. سهم مشارکت بانک در این پروژه 4 هزار میلیارد ریال می باشد که تاکنون 1.560 میلیارد ریال از این مبلغ پرداخت گردیده و مابقی به تناسب پیشرفت پروژه تزریق می گردد. در حال حاضر این پروژه در حدود 55 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این بیمارستان در١٨ طبقه و با کلیه خدمات و امکانات درمانی اعم از اتاق های جراحی، خدمات تشخیصی، اورژانس و بستری طراحی شده است.
کارخانه تولید کیسه خون شرکت فردآور: این کارخانه بزرگ ترین کارخانه تولید کیسه خون خاورمیانه است که با مشارکت شرکت فرانسوی ماکوفارما که از معتبرترین شرکت‌های تولید کننده کیسه های نگهداری فرآورده های خونی است آغاز به کار کرده است. این پروژه که با سرمایه گذاری و تامین مالی بانک ملت به بهره‌برداری رسیده است موجبات اشتغال زایی برای حدود چهارصد نفر را فراهم و ضمن رفع کامل نیاز داخلی، امکان صادرات و دستیابی به بازار منطقه را نیز میسر خواهد کرد. ظرفیت سالیانه تولید این کارخانه دو میلیون کیسه خون برای مصرف داخلی و ۸ میلیون کیسه خون جهت تامین بازار منطقه ای کشورهایی همچون ترکیه، روسیه، کشورهای عربی و بازارهای اعلام شده از سوی ماکوفارما است.
تجهیز بیمارستان امام علی (ع) در شهرستان کمیجان استان مرکزی: بیمارستان خیرساز امام علی (ع) شهرستان کمیجان با بعد مسافت 95 کیلومتر از مرکز استان، نیازهای درمانی جمعیتی معادل 38 هزار نفر و حجم مراجعات سالیانه بالغ بر 40 هزار نفر مددجو مددجو را پوشش می دهد. این بیمارستان از لحاظ تجهیزات بیمارستانی با کمبود مواجه بود که بانک ملت با تخصیص مبلغ 600 میلیون ریال نسبت به تهیه و تامین بعضی از تجهیزان مورد نیاز مشارکت نمود.
سایر طرح های بیمارستانی بانک ملت: بیمارستان پیامبران، بیمارستان خیریه المهدی، بیمارستان پرفسور سمیعی ، طرح تولید رادیو ایزوتوپ به نام پارس ایزوتوپ، شرکت خدماتی پزشکی درمانگران نوین شهرکرد ( بیمارستان پارسیان ) 

حوزه مشارکت کارکنان و مشتریان

طرح آرزوهای کودکانه: باشگاه مشتریان بانک ملت با همکاری بنیاد کودک این امکان را در اختیار اعضاء قرار داد تا با اهدای امتیازات خود، در برآورده ساختن آرزوهای 118 نفر از دانش آموزان ایرانی مشارکت نمایند. براین اساس، میزان امتیازات لازم جهت برآورده ساختن هر آرزو، به همراه مشخصات و نامه کودک در صفحه کاربری مربوطه در وب سایت باشگاه قرار داده شد. همزمان با مشارکت اعضاء معادل ریالی امتیازات واگذار شده بمبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال از سوی بانک تامین و در وجه بنیاد کودک واریز شد. 
اهدای کتاب به کودکان کار سازمان های مردم نهاد: بانک ملت بمناسبت روز جهانی کودک طی مراسمی به کودکان کار مجتمع امام علی (ع) کتاب هدیه کرد. در این مراسم که با همکاری موسسه تعالی و با شعار کودکان شاد برگزار شد بر اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی تاکید شد. 
حضور باشگاه مشتریان به عنوان اسپانسر در مسابقه فوتبال هنرمندان:هر ساله مسابقه فوتبالی با هدف خیریه بین هنرمندان تیم های استقلال و پرسپولیس برگزار می گردد. باشگاه مشتریان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلول ( 12 آذر) به عنوان اسپانسر این مسابقات در تاریخ 15 آذر ماه سال 97 در مسابقه ای به نفع مددجویان مرکز خیریه وحدت به عنوان اسپانسر حضور پیدا کرد. این رویداد شامل سه مراسم جشن رونمایی از پیراهن ، کنفرانس مطبوعاتی و مسابقه دربی فوتبال هنرمندان بود که به صورت زنده از شبکه 3 سیما پخش گردید.
بزرگداشت روز بهزیستی و تامین اجتماعی: مرکز خیریه معلولین ذهنی وحدت یکی از پرسابقه ترین مراکز خیریه است که از سال 1359 با هدف نگهداری شبانه روزی از دختران بالای 14 سال با عارضه معلولیت ذهنی و جسمی، فعالیت خود را در حیطه توانبخشی به معلولین آغاز نموده است. به منظور گرامیداشت روز بهزیستی نمایندگان باشگاه مشتریان در تاریخ 25‏/4‏/97 از مرکز خیریه معلولین ذهنی وحدت بازدیدی به عمل آوردند و لحظات خوشی را در کنار مددجویان این مرکز رقم زدند. برنامه های بانک ملت در این برنامه شامل صحبت با مددجویان مرکز، نقاشی، خواندن سرود دسته جمعی، صرف نهار، اهداء هدایای بانک ملت و توزیع اقلام خوراکی بود.