دوشنبه 4 تير 1403En
حوزه محیط زیست

حوزه محیط زیست

این حوزه شامل اقداماتی در خصوص کاهش اثرات سوء محیطی سازمان بر محیط زیست، مشارکت درفعالیتهای حفظ محیط زیست و ... می باشد. مجموعه اقدامات انجام شده در این زمینه در بانک ملت عبارتند از:

حضور در نمایشگاه های محیط زیست: 

-سیزدهمین نمایشگاه محیط زیست: در سال 92 بانک ملت در راستای برنامه های محیط زیستی خود برای اولین بار در نمایشگاه محیط زیست با برپایی غرفه حضور پیدا کرد تا دستاوردهای بانک ملت در زمینه حفاظت از محیط زیست را به معرض دید عموم قرار دهد. در غرفه بانک که مورد استقبال فعالان محیط زیست و صنعت سبز و کارشناسان این عرصه قرار گرفت، کارشناسان بانک دستاوردهای طرح حام ( طرح آموزش حفاظت از محیط زیست به دانش آموزان) را به بازدیدکنندگان ارائه کردند. در این غرفه امکان نقاشی با سوژه های محیط زیستی برای کودکان و نوجوانان و خانواده های آنان فراهم شد. 
-چهارهمین نمایشگاه محیط زیست: بانک ملت در این نمایشگاه با اهدافی چون حفاظت از گونه‎های جانوری در معرض انقراض، حفاظت از منابع آب و خاک، احترام به طبیعت، جلوگیری از بیابان‎زایی و به طور کلی تلاش برای رسیدن به محیط زیست پاک در جهت توسعه پایدار حضور پیدا کرد. در این نمایشگاه بانک با برنامه‏ های جذاب و آموزنده ای برای گروه های مختلف سنی حضور پیدا کرد. بعضی از فعالیت های انجام شده به این شرح است: 
کارگاه خلاقیت، بازی و سرگرمی: در این کارگاه مفاهیم زیست محیطی و احترام به طبیعت در قالب بازی به کودکان آموزش داده شد. براساس فرآیند تعریف شده کودکان و بزرگسالان حاضر در غرفه با مفاهیم محیط زیستی آشنا شدند. سپس با راهنمایی کارشناسان نقاشی هایی را در زمینه های آشنا شده کشیده و آن را به باجه محیط زیستی بانک که در غرفه بانک به منظور خریداری نمادین آثار محیط زیستی ایجاد شده بود تحویل دادند. 
شعبه محیط زیستی: در راستای ایجاد چرخه آموزش محیط زیست و سواد مالی این شعبه در کنار کارگاه خلاقیت، بازی و سرگرمی ایجاد شد و آثار کودکانی را که به تولید محصولات هنری پرداختند را بصورت نمادین خریداری نمود.
پازل گونه های جانوری ایران: انجمن یوزپلنگ ایرانی با استفاده از یک نقاشی ایرانی- مغولی که در موزه لندن نگهداری می شود و در آن گونه ‏های جانوری ایران به نمایش در آمده است، پازلی را برای آموزش کودکان و نوجوانان تهیه و در غرفه بانک ملت ارائه نمود. کودکان  و نوجوانان حاضر در غرفه بانک ضمن آشنایی با داستان زندگی هریک از گونه ها ی نقاشی توسط اعضای این انجمن با تهدیدات زندگی آنها نیز آشنا شدند و پازل کلی را تکمیل کردند.
اتاق کارآفرینان سبز:میز کارآفرینان سبز محلی برای گفت و گوی کارشناسان بانک و کارآفرینان حوزه محیط زیست بود. در این بخش افراد علاقمند به حوزه کسب و کار سبز ایده های خود و چگونگی اجرایی شدن و سرمایه گذاری در آن را با مدیران و کارشناسان بانک مطرح کردند.
ایجاد اکوسیستم آموزشی: در این غرفه یک اکوسیستم از تنوع طبیعی کشور در مقیاس کوچک برای آموزش کودکان و نوجوانان ایجاد شد. افراد علاقمند حاضر در غرفه با راهنمایی اعضای غرفه با انواع آب و هوا و پوشش گیاهی مناطق مختلف کشور آشنا شدند. 
نشست مسئولیت اجتماعی بانک ها در حوزه محیط زیست: این نشست با هدف زمینه سازی برای تبدیل اندیشه حفظ محیط زیست به فکر روزمره و جریان فرهنگی غالب جامعه برگزار شد. در این نشست بر اهمیت ورود بنگاه های اقتصادی به موضوع محیط زیست تاکید گردید.
-پانزدهمین نمایشگاه محیط زیست:بانک ملت در این نمایشگاه با اهداف تقدیر از محیط بانان و حمایت از گونه های در معرض خطر انقراض شرکت کرد. غرفه بانک در این نمایشگاه فعالیت های ذیل را به اجرا درآورد:
-اطلاع رسانی و توزیع بروشور در خصوص گونه های در معرض انقراض توسط کارشناسان هر گونه
-نقاشی گونه های در معرض خطر توسط کودکان
-پخش کلیپ و نمایش عکس با موضوع محیط بانان برای آشنایی مراجعه کنندگان با ابزار کار، محیط و شغل محیط بانان
-برگزاری نشست های محیط زیستی با حضور محیط بانان، سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استانی و عموم مردم همراه با پخش فیلم های تهیه شده توسط محیط بانان
-پخش فیلم مستند«پلنگ» تهیه شده توسط یکی از مستندسازان مطرح کشور
-برنامه اختتامیه همراه با تقدیر از محیط بانان با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان محیط زیست کشور، مستندسازان و هنرمندان
-برگزاری برنامه ویژه روز ملی یوزپلنگ ایرانی: بانک ملت در راستای حمایت از یوزپلنگ آسیایی و در آستانه روز ملی حفاظت از یوزپلنگ، با هدف افزایش سطح آگاهی مردم به ویژه کارکنان خود، توزیع کتاب ها و پوسترهای آموزشی حفاظت از این حیوان در معرض انقراض را توزیع نمود. بانک همچنین با ایجاد غرفه ای در محل مراسم روز ملی حفاظت از یوزپلنگ که در محل پارک ملت تهران برگزار شد نسبت به توزیع کتاب های مربوط به یوزپلنگ آسیایی اقدام نمود.
اجرای طرح طرح ملى«آموزش حافظان محیط زیست»  با همکاری یونسکو: بانک ملت به دلیل ضرورت توسعه و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و ارتقاء وضعیت موجود محیط زیست در ایران طرح ملى«آموزش حافظان محیط زیست» را با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست ایران، وزارت آموزش و پرورش ایران و همچنین کمیسیون ملى یونسکو در ایران، در سال تحصیلى 92 - 91 به مرحله اجرا در آورده است. در مرحله نخست این طرح 27000 نفر از دانش
آموزان مقطع راهنمایى تحت آموزش هاى آشنایى با محیط زیست و حفاظت از آن قرار گرفته اند. در این طرح دانش آموزان مدارس مناطق چناران، احمدآباد، تربت جام، بردسکن، نیشابور، خلیل آباد و بجستان با اهداف ذیل تحت پوشش این طرح قرار گرفته و با آموزش های زیست محیطی آشنا شدند:
--افزایش توجه شناختى و احساسى دانش آموزان به موضوع و برقرارى ارتباط فعالانه آنها با محیط زیست
-افزایش آشنایى دانش آموزان با مخاطرات زیست محیطى در دو بعد جهانى و منطقه اى
-افزایش آشنایى دانش آموزان با رفتارهاى مناسب با محیط زیست در حیطه فردى
-افزایش برانگیختگى دانش آموزان در تبیین وظایف و نقش همه افراد جامعه در حفاظت از محیط زیست
تجلیل از محیط بانان برگزیده: بانک ملت با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، از محیط بانان برگزیده کشوری قدردانی کرد. همزمان با سالروز میلاد امام رضا (ع) و روز ملی محیط بان، ۷۰ محیط بان برگزیده کشور که از میان ۲۷۰۰ محیط بان در سراسر کشور و بر اساس شاخص های یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست انتخاب شدند در جشنی که برگزار شد معرفی و جایزه ملی"ضامن آهو" را دریافت کردند.
صدور بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی توسط شرکت بیمه ما (متعلق به بانک ملت): در این طرح بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی در تاریخ 26 اسفند ماه 1394، توسط شرکت بیمه"ما" صادر شد. این بیمه‌نامه موضوعات اصلی خسارات دام اهلی (گوسفند، بز، اسب، استر، الاغ، قاطر، گاو، شتر، سگ گله و نگهبان) ناشی از حمله پلنگ و یا گرگ و موارد احتمالی آسیب‌های جسمی اشخاص ثالث را پوشش می‌دهد. همچنین خسارات وارد به محیط زیست ناشی از تلفات پلنگ در اثر عواملی چون حوادث جاده‌ای، طعمه گذاری و مسموم شدن ، خشکسالی، سیل، آتش‌سوزی و سایر موارد (غیر از مرگ به دلیل کهولت سن) به منظور بهبود شرایط حفاظتی و کاهش عوامل تهدید گونه، به عنوان یکی از موضوعات تحت پوشش این بیمه‌نامه، مطرح شده است.  یکی از ویژگی‌های بارز مدل بیمه طراحی شده و بیمه‌نامه جامع صادر شده توسط بیمه"ما"، لحاظ نمودن دو گونه پلنگ و گرگ به صورت توأمان در شرایط بیمه است که در موفقیت این بیمه‌نامه و ساماندهی موضوع خسارات تاثیر بسزایی خواهد داشت.
-برگزاری همایش قرق های بومی:  بانک ملت همایش ملی شتر و قرق های بومی را با همکاری اتحادیه جهانی حفاظت، اتحادیه عشایر، انجمن علمی شتر ایران، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و موسسه سنستا ظرف سه روز در ییلاق ایل شاهسون برگزار شد، 
- مزایده تابلوهای حیات وحش در سازمان محیط زیست: همزمان با روز جهانی حیات وحش، برای نخستین بار مزایده تابلوهای نقاشی با موضوع حیات وحش ایران به نفع طبیعت و محیط زیست کشور روز سه شنبه 12 اسفندماه  1393 برگزار شد. این برنامه با حمایت موزه حیات وحش ایران دارآباد، انتشارات ایران شناسی، بانک ملت و شرکت صنایع غذایی آوازه برگزار شد. در این مراسم جمعی از فعالان محیط زیست ، هنرمندان و نمایندگان مجلس حضور داشتند. در این مراسم بانک ملت تابلوی یوز ایرانی را خریداری کرد.

- جایگزینی خودروهای فرسوده

در سال های اخیر تعداد ٣٨٠ هزار فقره تسهیلات با مبلغی فراتر از 21.000 میلیارد ریال بابت جایگزینی خودروهای فرسوده ، سبک و سنگین پرداخت شده است. از سال ٩٥ طرح جایگزینی و نوسازی  32.086 تاکسی فرسوده در حال اجرا می باشد و تاکنون حدود 26.933 فقره تسهیلات پرداخت شده است. ضمناً در سال ١٣٩٧ نیز ٢٥٤ فقره تسهیلات به مبلغ ٥٠ میلیارد ریال پرداخت شده است. همچنین در خصوص نوسازی ناوگان باری کشور و براساس تفاهمنامه فیمابین بانک و اتحادیه اتوبوسرانی و شرکت زامیاد نوسازی 3.550 دستگاه وانت فرسوده شهری از سال ٩٦ اجرایی شده است. 
مشارکت در نوسازی  و توسعه  کشنده ها و تانکرهای حمل سوخت: از سال ١٣٨٣ تاکنون با هماهنگی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی بابت نوسازی و توسعه حمل و نقل سوخت به تعداد حدود 6.000 دستگاه کشنده و تانکر حمل سوخت تسهیلات پرداخت شده است.

-توسعه و ترویج خدمات غیرحضوری بانک: 

استقرار بانکداری الکترونیک، یکی از مسائل مهمی است که امروزه از ضروریات صنعت نوین بانکداری به حساب      می آید. تسهیل و تسریع انجام امور جامعه، آسان و سریع شدن تبادلات مالی مشتریان و افزایش خدمات دهی مالی، افزایش دقت و سلامت‌کاری در امور بانکی، تاثیر مثبت در کاهش هزینه‌‏های دولت و مردم و کاهش مشکلات مردم در رابطه با مراجعه به بانک‌ها و از همه مهمتر ارائه خدمات بانکی 24 ساعته و امن از یک سو و تسهیل در دریافت و پرداخت وجوه از جمله اهمیت ها و ضرورت های بانکداری الکترونیک است.
بانک ملت در اغلب شاخص های بانکداری الکترونیک، رتبه نخست نظام بانکی را به خود اختصاص داده است. فراهم نمودن بسترهای الکترونیک با سرمایه گذاری کلان بانک ملت باعث شده تا بسیاری از طرح های ملی همچون طرح خرید نقدی گندم و محصولات کشاورزی، راه اندازی کارت سوخت و... مبتنی بر بسترهای الکترونیک این بانک بزرگ مردمی شکل گیرد. اقدامات بانک ملت در بخش های زیر تاثیر مهمی در پیشرو بودن بانک در حوزه بانکداری الکترونیک داشته است:
توقف انتشار سررسید:بانک ملت با هدف صرفه جویی در هزینه های غیرضروری، کاهش مصرف کاغذ، ملاحظات زیست محیطی و همگامی با سیاست های اقتصاد مقاومتی در شرایط خاص کشور، برای سال های 1397 و 1398  تقویم  و سررسید نامه چاپ نکرد. براساس برآوردهای انجام شده با توقف انتشار سررسید در بانک ملت از قطع بیش از 30 هزار اصله درخت جلوگیری شده است. 
به دنبال این تصمیم صدها کاربر حامی محیط زیست در پاسخ به دعوت مجمع فعالان زیست محیطی جهان (EAFWorld) به صفحه اینستاگرام بانک ملت مراجعه کردند و با کامنت، لایک و پیام مستقیم (دایرکت) تصمیم بانک را ستودند. صفحه اینستاگرام مجمع فعالان زیست محیطی جهان که قریب به ۵۱ هزار دنبال کننده (فالوور) دارد با اعلام فراخوانی، از دوستداران محیط زیست خواست با گذاشتن کامنت قلب، از بانک ملت بخاطر توقف چاپ سررسید و حفاظت از جنگل ها تشکر کنند.